A AKO JE TO VLASTNE S TÝM TERMOPRÁDLOM?
Keď kledne teplota je čas na teplé oblečenie. A TERMO - neznamená iba teplo, termooblečenie plní oveľa viac fuknkcií.
KEDY OBLIEKAŤ TERMO "FUNKČNÉ" PRÁDLO?
Vtedy, keď potrebujete udržať Vaše telo v teple s suchu. Jednoducho povedané - Váš najväčší nepriateľ je vlhkosť. Pri akejkoľvek telesnej námahe sa telo potí a s takúto prirodzenou ochranou tela si poradí práve funkčné termoprádlo a jeho správne používanie. Termooblečenie dokážete rýchlo a efektívno odviesť vlhkosť čo najďalej od tela a zaistí dobrú tepelnú pohodu. Máme pre Vás pár dobrých tipov na nosenie a udržovanie funkčných odevov. Pamätajte si, že prvým krokom k úspechu je vrstvenie.
OSTAŇTE V SUCHU - TRANSPORT VLHKOSTI
Funkčné spodné prádlo používajte vždy ako prvú vrstvu priamo na holé telo – nikdy nepoužívajte pod termooblečenie bavlnenú bielizeň – bavlna dobre saje pot, ale Vaše telo ho nedokáže dostatočne rýchlo a efektívno odpariť a odviesť od tela. Vlhkosť sa v bavlne zhromažďuje a potom vedie zimu a ochladzuje. Syntetické materiály oveľa rýchlejšie schnú a tým pádom toľko neochladzujú telo.
Ako ďalšiu vrstvu použijte opätovne funkčné oblečenie – tie sú vyrobené z technických vlákien, málo absorbujú vlhkosť a fungujú ako akýsi knôt, po ktorom môže vlhkosť putovať ďalej od Vášho tela. Tieto materiály pôsobia ako dobrý izolant vďaka veľkému objemu vzduchu medzi jednotlivými vláknami. Dobrým príkladom sú všetky odevy vyrobené na bázi fleece materiálu.
Tretia vrstva je nemenej dôležitá ako prvé dve. Má za úkol úspešne dokončiť to, čo prvé dve úspešne začali. Kombinuje v sebe izolačné a ochranné vlastnosti. Mala by byť priedušná, vode odolná alebo vodoodpudivá a taktiež mechanicky odolná. Mala by zamedziť presunu vody z vonkajšieho prostredia a zároveň musí chrániť izolačné vrstvy pred akumuláciou vlhkosti vzniknutou potením zvnútra. Dobrým príkladom sú odevy z materiálu SoftShell a odevy s membránou.
CHYBY PRI NOSENIU TERMOPRÁDLA
- termoprádlo je príliš voľné
- špatné vrstvenie – radšej 4 slabé ako jedna silná vrstva
- kombinovanie s bavlnenými prvkami
ÚDRŽBA TERMOOBLEČENIA
- pozorne si prečítajte etiketu so symbolmi údržby vytlačenú, alebo našitú na výrobku
- prádlo perte v práčke vo vode o teplote maximálne 40°C
- môžete používať bežný prací prostriedok, ale občas je vhodné pre obnovu funkčných vlastností použiť špeciálny prípravok
- nepoužívajte aviváž - môže spôsobiť zníženie kapilárneho výkonu vlákna, u výrobkov s membránou môže znížiť, prípadne úplne zničiť funkčnosť membrány. Ošetrovanie výrobkov s membránou, prípadné odstránenie miestnych škvŕn a zašpinenia je dobré prenechať odborníkovi (čistiareň) alebo použite špeciálne pracie prostriedky pre membránové materiály
- prádlo perte naruby.
- zipsy, skracovače, alebo plastické nášivky môžu spôsobiť u jemnejších pletenín natrhnutie a žmoľkovanie
- prádlo môžete žmýkať v pračke (max. 700 ot./min.)
- v prírode stačí termobielizeň ručne vyprať aj v studenej vode, vyžmýkať a nechať uschnúť. Pretože vlákno takmer vôbec nesaje vlhkosť, rýchlo schne.
- pokiaľ používate deodoranty a antiperspiranty, môžu tieto v kombinácii s potom negatívne ovplyvniť stálosť vyfarbenia výrobku a jeho funkciu.
AKO SA VYVAROVAŤ POŠKODENIU FUNKČNÉHO PRÁDLA
Vlákna, ktoré sa používajú na výrobu termoprádla , sú veľmi jemné. Dávajú výrobku jeho jedinečné vlastností. Môže to však byť na úkor jeho mechanickej odolnosti proti oderu.
Ak budeme priamo na prádle nosiť batoh či ho vystavovať častému mechanickému zaťaženiu, môže prádlo žmoľkovať, nie je to funkčná závada , iba estetický nedostatok. Strižná priadza zaisťuje funkčnosť tkaniny či pleteniny. Priadza odvádza vlhkosť a zároveň slúži ako tepelná izolácia. Pre dosiahnutie hrejivosti, sú vlákna v priadzi menej zakrútené a majú tak väčšiu tendenciu k tzv. žmoľkovaniu. Odporúčame vyhnúť sa priamemu kontaktu s hrubšími štruktúrami (suchý zips, zips, podšívky) a nešetrnému praniu s oblečením, ktoré môže mechanicky pôsobiť na jemnú štruktúru termoprádla. Tento spôsob poškodenia materiálu potom nemôže byť predmetom reklamácie.